Vi bygger morgondagens infrastruktur.

Division Civil Engineering



VÅRA TJÄNSTER

Tunneldrivning

Särskild anläggningsverksamhet

Samhällsbyggnad

Byggteknik


Civil Engineering är experten för stora infrastrukturprojekt. För att säkerställa detta bygger divisionen på tre huvudsakliga operativa pelare: tunneldrivning, specialbyggnadsarbeten och anläggningsarbeten. Vi täcker därmed nästan alla discipliner inom civilingenjörsbranschen.

Christian Späth Chef för avdelningen för anläggningsarbeten


Dina kontaktpersoner

Global

Christian Späth
Head Division Civil Engineering
Manuel Karremann
Head Special Foundations
Implenia Spezialtiefbau GmbH
Robert-Bosch-Straße 25
63225 Langen
+49 89 74 817 213 manuel.karremann@implenia.com Ladda ner visitkort Visitkort
Erwin Scherer
Head Tunnelling Global & Austria
+49 89 748 17 183 erwin.scherer@implenia.com Linkedin Ladda ner visitkort Visitkort
Hanspeter Stadelmann
Head Central Services
+41 58 474 01 52 hanspeter.stadelmann@implenia.com Linkedin Ladda ner visitkort Visitkort
Jakob Jaensch
Head Strategic Business Management

Schweiz

Andreas Rogenmoser
Head Civil Westschweiz
Peter Fringeli
Head Civil Deutschschweiz
+41 58 474 32 99 peter.fringeli@implenia.com Linkedin Ladda ner visitkort Visitkort
Peter Schmidlin
Head Special Foundations Switzerland
+41 58 474 01 94 peter.schmidlin@implenia.com Linkedin Ladda ner visitkort Visitkort
Daniel Spörri
Head Tunnelling Switzerland
+41 58 474 08 41 daniel.spoerri@implenia.com Linkedin Ladda ner visitkort Visitkort
Hannes Müller
Head Tunnelling & Traffic Engineering
+41 58 474 17 87 hannes.mueller@implenia.com Linkedin Ladda ner visitkort Visitkort

Tyskland

Henning Schrewe
Head Civil Germany
+49 61 428 73 72 01 henning.schrewe@implenia.com Linkedin Ladda ner visitkort Visitkort
Manuel Karremann
Head Special Foundations
Implenia Spezialtiefbau GmbH
Robert-Bosch-Straße 25
63225 Langen
+49 89 74 817 213 manuel.karremann@implenia.com Ladda ner visitkort Visitkort
Thomas Fiest
Head Tunnelling Germany
+49 89 748 17 370 thomas.fiest@implenia.com Linkedin Ladda ner visitkort Visitkort
Hannes Müller
Head Tunnelling & Traffic Engineering
+41 58 474 17 87 hannes.mueller@implenia.com Linkedin Ladda ner visitkort Visitkort

Österrike, Sverige, Norge och Frankrike

Jiri Tomasek Englén
Head Tunnelling Sweden
Peder Ronny Sødal
Direktør Tunnel Norway
+47 906 557 15 peder.sodal@implenia.com Ladda ner visitkort Visitkort